Бугарија ќе испрати 100 оклопни транспортери во Украина!

t

Бугарскиот парламент го усвои предлог-законот за бесплатна испорака на оклопни транспортери во Украина, пренесува порталот „5 минути“.
Пратениците го усвоија предлог-законот за ратификација на договорот меѓу Министерството за внатрешни работи на Бугарија и Министерството за одбрана на Украина за бесплатна испорака на оклопни возила, кој беше потпишан во Софија на 8 август 2023 година и во Киев на 13 ноември 2023 година, според огласот.


За предавање на воена опрема гласаа 152 пратеници, 57 беа против, а никој не беше воздржан.
Според пратеникот на Бугарската социјалистичка партија, Борислав Гуцанов, кој се спротивстави на оваа одлука, во Киев ќе бидат испорачани околу 100 оклопни транспортери.
Претходно, рускиот лидер Владимир Путин изјави дека западното оружје сè уште може да се доставува до Киев и да се користи во борбите, но тоа само ќе го продолжи конфликтот. Како што истакна, западните патрони на Киев се разочарани поради немањето резултати од офанзивата на режимот во Киев и поради фактот што во тоа не помагаат ниту испораката на оружје, ниту илјадниците странски платеници.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Зеленска: Ве молам не ја запирајте помошта

Украинската прва дама, Олена Зеленска во интервју…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…