Бугарскиот министер за иновации: Бугарија е голема економија за Македонија, ние сме голем и посакуван инвеститор таму

t

Нашите посети не се избрзани, туку многу доцнат. Дијалогот со РСМ го затекнавме на точка на замрзнување, која дојде до точка да удираме со камења преку граница. Ова го изјави министерот за иновации и раст на Бугарија, Даниел Лорер.

Мојата посета се одвиваше според програмата што ја изградивме за преговорите. Нашиот распоред за постигнување резултати е интензивен, сакаме да видиме резултати, бидејќи национален интерес на Бугарија не е само да биде богата и правична земја, туку и да биде опкружена со такви богати соседи. РСМ мора да биде во ЕУ, нагласи Лорер.

Македонските институции се структурирани слично како нашите, ова е добра вест, има лесна паралела од двете страни. Колегите од РСМ се заинтересирани за економскиот дијалог со Бугарија, ние сме големата економија таму. Бугарија е големиот инвеститор во РСМ, таму сме саканиот инвеститор – банкарски систем, ИТ сектор. Бугарија е многу посакуван партнер и покрај замрзнатите односи досега, коментира Лорер за bTV.

Авиокомпанијата е првата инкарнација на растечкото зближување меѓу двете земји. Бугарија треба да се приклучи на северномакедонската економија. Добрата вест за мојата посета на РСМ е договорот за транспарентност на инвестициите од двете страни на границата. За да се шпекулира дали има дискриминација на инвеститорите од страна на Бугарија или РСМ, создадовме механизам во кој доколку некоја компанија-инвеститор се сомнева во дискриминација може да сигнализира, додава Лорер и посочува дека Бугарија нема потреба да ги води бугарските инвеститори. одат таму самите.

За повлекувањето на новиот долг, Лорер рече дека долговите се доспеани. „Долговите доцнат 10 години да се инвестира во оваа држава. Новиот буџет е буџет за раст, нема раст без инвестиции, нема раст со штедење. Парите одат за инвестиции во инфраструктура и луѓе, патишта, социјални и здравствени програми, тоа е тоа“, убеден е Лорер и додаде дека размислувале за итна изградба – над милијарда лева за патишта.

Создаваме детска болница, тоа е во Буџетот за 2022 година, додаде Лорер за БГНЕС.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…

Авионот на Лавров ја заобиколил Бугарија

Дипломатскиот скандал се продлабочува поради учеството на…

ЛАВРОВ ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА! Бугарија го отвори…

Бугарија го отвори својот воздушен простор со…

Поради снегот Бугарија прогласи вонредна состојба во…

Две лица загинаа во Бугарија, а едно…

Бугарија ќе испрати 100 оклопни транспортери во…

Бугарскиот парламент го усвои предлог-законот за бесплатна…