Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина ќе се праќа!

t

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот Румен Радев го стави на Законот за ратификација на Договорот со Украина за испорака на оклопни возила, пренесува Политика.
ГЕРБ-СДС, НП-ДБ, Движење за права и слободи и „Има таков народ“ гласаа „против“ ветото на одлуката за испраќање 100 воени транспортери. Ветото го поддржаа пратениците на БСП и партијата „Преродба“, јавува Радио Бугарија.

Договорот меѓу Бугарија и Украина беше потпишан во Софија на 8 август 2023 година и во Киев на 13 ноември 2023 година, пренесува Танјуг.

Претседателот Радев на 4 декември на нова расправа во парламентот го врати Законот за потврдување на договорот со кој Бугарија бесплатно и дава на Украина оклопни транспортери.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Зеленска: Ве молам не ја запирајте помошта

Украинската прва дама, Олена Зеленска во интервју…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…