Објавено на:

Бугарски автобус се преврте во Турција: 11 лица се повредени

t

Во Турција се преврте бугарски автобус. Повредени се 11 лица, јавува агенцијата Анадолија. Состојбата на две од жртвите е сериозна.

Во летот имало 14 патници, меѓу кои и двајца бугарски државјани. Еден наш сограѓанин е возачот на автобусот, информираат од МНР.

Автобусот со бугарска регистрација излетал од патот, удрил во дрво и се превртел на околу 50 километри од граничниот премин Дерекој (Малко Трново), на територијата на населбата Каркларели, додава Нова ТВ.

Според турските медиуми, жртвите биле пренесени во најблиските медицински установи.

Според податоците на нашиот генерален конзулат во Едрене, автобусот со бугарска регистрација сообраќал од Истанбул за Добрич.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицотакис постави црвени линии за соседите: Македонија…

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за грчкиот…

Путин изрази сочувство, Ердоган вети дека ќе…

Рускиот претседател Владимир Путин упати сочувство до…

(Анкета) Србија е најголем сојузник на Македонија,…

За најголем сојузник на Македонија нашите граѓани…

Лекувањето во странство нѐ чинело пет милиони…

Намалување на бројот на барања за лекување…

Министерството за правда ѝ се заблагодари на…

Министерството за правда и министерот Кренар Лога…