Бугарски емисари биле во Скопје: Се подготвува средба Ковачевски-Петков

t

Надворешно-политичката советничка на премиерот Кирил Петков, Весела Чернева, на 2 јануари престојувала во посета на Скопје, потврдиле од Владата за БНТ.

Чернева била во Скопје по задача на Петков. Целта била претстојната посета месецов на Петков на Скопје, се посочува во одговорот.

Кирил Петков најави дека откако новиот кабинет во Скопје ќе положи заклетва, ќе се сретне со новиот премиер на Македонија, Димитар Ковачевски, кој ќе го наследи Зоран Заев.

Претседателот Румен Радев за 10 јануари го свика Консултативниот совет за национална безбедност, кој ќе ја разгледа рамката за односите со Скопје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарија го одложи воведувањето на такса за…

Бугарија го одложи воведувањето на надоместокот за…

Австрија сѐ уште го блокира влезот на…

Австрискиот министер за внатрешни работи Герхард Карнер…

Ковачевски: Техничката влада е дефинирана со закон,…

 Техничката влада е дефинирана согласно закон и…

СДСМ ЌЕ ИМА СВОЈ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ Ковачевски…

Ковачевски изјави дека на вечерашната седница на…

Ковачевски: Техничката Влада е законска обврска за…

Премиерот и претседател на СДСМ Димитар Ковачевски…