Бугарски новинар распали по Румен Радев: Двојни аршини – Оддаде почит на жртвите на комунизмот, а ги заборави борците против Нацизмот

t

Бугарскиот претседател Румен Радев присуствуваше на настанот посветен на Денот на сеќавање на жртвите на комунизмот во Бугарија, но не се сети да им оддаде почит на Бугарите убиени за време на царот Борис III.

Новинарот, експерт во областа на меѓународното право, Велизар Енчев, постапката на претседателот ја нарече двоен аршин.

Според Енчев, и поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, и актуелниот претседател одбиле да им оддадат почит на Бугарите, за чие убиство беше обвинет монархистичкиот режим на Борис III во периодот од 1925 до 1944 година.

Според него, не биле убиени ниту комунисти, како што е писателот и член на левичарските идеи Гео Милев, кој бил убиен за време на таканаречениот „бел терор“ во 1925 година во периодот на репресија на левицата.

Новинарот Јосиф Хербст исчезна за време на тие настани. Познатиот поет и антифашист Никола Вапцаров е застрелан во 1942 година на стрелиштето на гарнизонот, бидејќи за време на војната вршел субверзивни акции против државниот поредок (во тоа време Бугарија сè уште била членка на Тројниот сојуз).

Во истата година, Владимир Заимов беше застрелан и обвинет за шпионирање за Советскиот Сојуз.

Новинарот бил разочаран што Радев, почитувајќи го споменот на Вапцаров, одбил да ја посети територијата на стрелиштето Гаризон. Тој претпостави дека причина за ваквата одлука е тоа што немало желба да се почитува споменот на Заимов.

„Гревот“ на генералот Заимов беше што и предал разузнавачки информации на Москва и на тој начин учествувал во борбата против хитлеровиот фашизам. Дали е грев да се биде во отпорот во кој се сојузниците на СССР, САД и Велика Британија?“, прашува Енчев во својата статија за сајтот „Епицентар“.

Радев им оддаде почит на антикомунистите, од кои некои учествуваа во „белиот терор“ и ги мачеа партизаните за време на Втората светска војна, истакна Енчев.

„Претседателот избра – им оддаде почит на луѓето кои беа мачени од комунистите, а помина покрај оние кои беа застрелани на стрелиштето на Гаризон“, рече новинарот.

Според бугарските медиуми, во претходните години Румен Радев не присуствувал на настани посветени на сеќавањето на жртвите од комунистичкиот режим.

Во Бугарија 1-ви февруари се одбележува како Ден на сеќавање на жртвите од комунистичкиот режим.

Датумот беше одреден во 2011 година. На овој датум во 1945 година, 150 луѓе беа осудени на смрт, меѓу кои и политичари и војници. Пресудата ја донесе Народниот суд во Бугарија, кој ги обвини дека ја вовлекле земјата во Втората светска војна на страната на Тројниот сојуз. Во периодот од крајот на декември 1944 година до април 1945 година, повеќе од 2.800 луѓе биле осудени на смрт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Радев денеска има разговор во „четири очи“…

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска има разговор…

ПЕТКОВ, НЕ ЛETAЈ ВО АВИОНОТ ВО КОЈ…

Пишува м-р Слободан ТОМИЌ Никогаш не сум…

Дали Петков ќе ја посети или не…

По вчерашната средба на бугарскиот политички врв…

Македонците да престанат со фалсификувањето на нашето…

Бугарија е најголемиот поддржувач на европската интеграција…