Објавено на:

Бугарското обвинителство бара траен притвор за српскиот возач на автобус

t

Окружното обвинителство во Стара Загора побара од судот Дарко Карасичевиќ да остане трајно во притвор.

Српскиот 40-годишниот возач на автобусот е обвинет дека ги прекршил сообраќајните правила и од невнимание нанел умерена телесна повреда на 12 деца и двајца возрасни. Веднаш по несреќата, на обвинетиот возач по наредба на надзорниот обвинител му е одредена мерка притвор до 72 часа.

Окружниот суд во Стара Загора денеска треба да закаже судска седница за разгледување на случајот.

Истрагата за сообраќајната несреќа што се случи на 14 август сè уште е во тек.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонското и бугарското МВР на заеднички состанок…

Бугарските медиуми попладнево објавија дека тамошниот технички…

Бугарија кога вака? Шолц потсети на одговорноста…

Германскиот канцелар Олаф Шолц потсети на историската…

Ова е веќе лудило: Бугарија со нота…

 Бугарското Министерство за надворешни работи ќе испрати…

Спремен за во Влада, Таравари на Твитер:…

 Претседателот на Алијанса за Албанците (АА), Арбен…

Српски државјанин убиен во Софија!

Српски државјанин е приведен синоќа во Софија…