Објавено на:

Бугарскот судски совет одлучува за разрешување на главниот обвинител Иван Гешев

t

Со 13 гласа „за“, Врховниот судски совет одлучи да продолжи расправата за смена на главниот бугарски обвинител Иван Гешев во негово и отсуство на неговиот законски застапник.

Пред гласањето, претставниците на Судскиот совет предложија состанокот да се одложи за четврток. Според Атанаска Дишева, главниот обвинител намерно ја одолговлекувал постапката. Таа се надеваше дека тој ќе одговори на нејзиното барање да го одложи патувањето во Стразбур за некој подоцнежен час. Со став дека средбата треба да се одложи и Олга Керелска. Гергана Мутафова, која е една од подносителите на иницијативата, праша која е поважна заложба на главниот обвинител од тоа да ја разгледа постапката за негова смена. И додаде дека би било добро овие работи што Гешев ќе ги каже во Стразбур, да ги каже овде.

Како што му изгласавме доверба, така можеме да го смениме. Не му дадовме доверба да го користи обвинителството за лични цели. Нема шанси Гешев да не се запрепастил и да не го погодил тоа што се случило, но тоа не значи дека неговото однесување е нормално. Ова го соопшти Георги Кузманов, еден од четворицата предлагачи на предлогот за ослободување на Иван Гешев за главен обвинител.

„Ако некој имал сериозен стрес, тој бара помош од специјалист наместо да дава јавни изјави. Всушност, со изразот, тој призна дека „не направил ништо за да го исчисти“, наместо тоа „предложил да зборува како селски седи“. борбата против криминалот, ниту политичкото ѓубре се апстрактни концепти. Му верувавме и полагавме голема надеж во него, верувавме во неговата професионалност. Ова се покажа како менталитет – наместо да ги штити вредностите, почна да таргетира досиеја. Лабилен јавен обвинител не е еднаков на храбар.Тој повеќе не може да ги извршува функциите на главен обвинител, истакна и Кузманов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото+видео) Мицкоски на средба со бугарски мафијаш:…

QUO VADIS Мицкоски? (Или „Каде одиш Мицкоски“…

Каква трагедија: Најголемиот „борец“ за права на…

Само како трагедија може да се оквалфикува…

(Видео) Јакимовски: ЕУ да најде начин како…

Претпоследно прашање пред влез во ЕУ ќе…

УЖАС: 12-годишно момче застрела 2-годишно дете во…

Со куршум од воздушна пушка во Враца,…

Македонија и Бугарија имаат најмали цени на…

Сезоната на пролетните одмори е пред нас…