Објавено на:

Бурна ноќ во Софија: Полицијата апсеше за трговија со крв и крвни компоненти

t

10 лица се приведени поради трговија со крв во Софија, јави БНТ повикувајќи се на свои извори.

За време на операција на ГДБОП, СДВР и Генералниот директорат „Жандармерија, специјални операции и борба против тероризмот“, беа приведени членови на организирана криминална група, која регрутираше поединци и групи луѓе, со цел да се користат за отстранување на човечки ткиво – крв ​​и крвни компоненти.

Приведени се 10 лица во времетраење до 24 часа, а претресени се 5 адреси и одземени се предмети и документи. Се сослушуваат бројни сведоци – и дарители и лица кои плаќале крв. Дејствијата биле извршени со себична цел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарски писател ги шокираше Бугарите: Историски сме…

Писателот Стефан Цанев од Бугарија во гостување…

Османи тврди: Историската комисија со Бугарија не…

Најодговорно тврдам дека македонско-бугарско историска Комисија не…

Бугарската еврокомесарка ѝ се налути а Холнандија:…

Бугарската еврокомесарка, Марија Габриел, ја коментираше одлуката…

Се јави нацистот: Македонија да се извини…

Има многу внатрешни проблеми во Европската унија…

Радев се жали: Наместо европска солидарност Бугарија…

Владата на холандскиот премиер Марк Руте на…