Објавено на:

„Вашингтон пост“: Русија демонстрира воена и економска стабилност која Западот не ја очекуваше

t

И покрај очекувањата на Западот, Русија успеа да демонстрира воена и економска стабилност, пишува американскиот весник „Вашингтон пост“.
Како што се наведува во написот, минатата година Украина не успеа да започне контраофанзива, а Русија успеа да ја докаже својата стабилност пред светот.


Исто така, авторот на написот пишува дека оружјето испратено во Украина од Запад со цел да се води долготрајна војна и економските санкции наметнати на Русија од Запад не успеале да ја урнат руската економија, додека Украина ослабела првенствено во претходната период на недостаток на американска воена помош.
Главните причини кои и овозможија на Русија да опстане економски, „Вашингтон пост“ ги наведува трговијата со Кина, неодамнешната офанзива на руската армија во насока Харков, како и маневрите на руската армија која практикуваше употреба на нестратешки нуклеарни оружје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Сенатот на САД поднесен нацрт-закон за…

Во Сенатот на САД е поднесен нацрт…

НАТО ѝ се закани на Кина со…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави…

Путин: Русија ќе продолжи да ја јакне…

Русија планира да продолжи да ја развива…

Стејт департментот изрази загриженост за можноста Русија…

Американскиот Стејт департмент денеска соопшти дека можноста…

Путин: Западот ќе му најде замена на…

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека Западот…