Венко Филипче добивал смртни закани – Па побарал од МВР личен шофер од наши пари

t

Поранешниот министер за здравство Венко Филипче побарал полициска заштита, наводно затоа што добивал закани по неговиот живот.

Ова го јави Радио Лидер – медиумот се повикува на информации добиени од полициски извори. Барањето завчера било доставено до МВР. Филипче побарал МВР да му обезбеди и личен возач.

За време на мандатот, Филипче беше третиран како ѕвезда од дел од јавноста, но беше и обвинуван за голем број корупциски скандали, поврзани со набавката на вакцини, наводен рекет врз компанија за дијализа и со градежните зделки на падините на Водно.

За какви закани станува збор нема детали, но, јасно е дека поранешниот министер и понатаму ќе биде обезбедуван на државна сметка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Северна Кореја сепак ќе ја снабдува Русија…

Северна Кореја одлучи да почне да ја…

Две жени се повредени во сообраќајка, завршиле…

МВР извести дека вчера во 15.50 часот…

Полицајци од Штип малтретирале приведен маж

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и…

Претрес на МВР во демиркаписко, пронајдена муниција…

Како резултат на заеднички преземени мерки и…