(Видео)Б’лгарчета граѓани од прв ред, Македонците протерани од полицијата – погледнете како началник на МВР ургира Бугарите да бидат пуштени на гробот на Делчев

t

Македонската полиција одлучи со демонстрација на сила да ги набрка Македонските граѓани кои сакаа да се поклонат на гробот на Гоце Делчев во црквата Св.Спас на скопското Кале, но затоа со еден телефонски повик Бугарите кои сакаа да влезат во дворот на црквата, беа пропуштени, а началникот на ПС Центар дури и организираше и обезебдување за Бугарите.

Срамна е сликата која се гледа од скопското Кале, имајќи во предвид дека утринава полиција за малку не натепа постар господин кој сакаше да влезе во црквата, а со силно полициско обезбедување ги растера и навивчаите од групата „Комити“ кои беа запрени уште на пат кон Св.Спас во близина на „Жабарот“, па оттаму со закани за апсење беа протерани кон центарот на градот.


Бугарите кои дојдоа во Скопје, се однесуваат како граѓани од прв ред, а Македонците од трет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рама не’ охрабрува: Браќа Македонци и Албанци,…

Премиерот на Албанија, Еди Рама преку Твитер…

Најнови истражувања: Четвртина од Србите ги сметаат…

Во јавното мислење на Србија доминира мислењето…

МВР УПАДНА ВО ШТИПСКИОТ ЗАТВОР: Пронајдени дрога,…

Од Министерството за правда информираат дека денеска…

Еден ден откако Бујар се пожали дека…

Смешно е дека еден ден откако Бујар…

Акција на МВР: Спречен обид за шверц…

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција…