Објавено на:

(Видео) Адмирал на НАТО: Подготвени сме за војна со Русија

t

НАТО разбира дека амбициите на Русија ги надминуваат границите на Украина и не исклучуваат директен воен судир со неа. Сепак, ризиците од нуклеарна војна се сè уште ниски.

Како што рече адмиралот Роб Бауер, претседател на воениот комитет на НАТО, за португалскиот канал РТП рече блокот на НАТО е подготвен за војна, но неопходно е да се префрли на „воена мирновременска економија“ и да се вклучи во повторно вооружување.

Адмиралот забележал дека Алијансата имала иницијатива долго време и може сам да одреди кога, каде и колку војници треба да се испратат за да се реши одреден проблем. Сепак, Русија се појави и, како што истакна Бауер, може „да дојде без покана“. Адмиралот истакна дека Руската Федерација се стреми да го обнови СССР и нејзините стратешки цели ја надминуваат Украина.

Бауер не верува во нуклеарна војна. Тој верува дека Путин „не е луд“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СТОЛТЕНБЕРГ ЌЕ ГО ЗАМЕНИ ЖЕНА? Главните кандидати…

Идниот човек на таа позиција мора да…

Киев: Кремљ ја зеде Белорусија за нуклеарен…

Русија ја зеде Белорусија за „нуклеарен заложник“,…

На денешен ден двајца македонски патриоти од…

Неколку настани се запишани во македонската понова…

Груевски за загубите на ГТЦ: Оддамна не…

Поранешниот премиер Никола Груевски со нов статус…

Машала: Од патарини лани собрани 53,2 милиони…

На наплатните станици во државава лани е…