(Видео) БГНЕС: Во Македонија се врши прогон на писатели за навреда на македонскиот народ

t

Веста за кривичната пријава за писателот и публицист Ким Мехмети, поднесена против него од страна на лидерот на Левица Димитар Апасиев се најде и во бугарските медиуми.

Во свој материјал бугарската информативна агенција БГНЕС соопштува за кривичната пријава за Мехмети и потсетува дека само пред 10-на дена Мехмети имаше интервју за агенцијата во кое истакна дека Македонија и Македонците се уште се робови на српските политички сфаќања дека за државата се штетни само Бугарите и Албанците.

„Во оваа Македонија каде пред цел свет се навива „Смрт за Албанците“ и „Само мртов Албанец е добар Албанец“ конечно и јас завршив таму каде што припаѓам – пред обвинителите и судовите на оваа земја.

Не знам зошто, но чувствувам чест што ме тужи и ме обвинува ЛЕВИЦА, партија која смрди на антиалбанизам и која предизвикува повраќање секогаш кога ќе го слушнам нејзиното име, а камоли да се занимавам со тоа, се вели во реакцијата на Мехмети откако ја добил поканата од Обвинителството. – Пишува ТРИБУНА.

Неодамна, Ким Мехмети во интервјуто за БГНЕС истакна дека ни Албанците ни Македонците не ја чуствуваат Македонија за своја држава, како и тоа дека Гоце Делчев сам се прогласил за Бугарин, иако спротивно на историските факти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Милановиќ под лупа на институциите, медиумите не…

Државната изборна комисија  на Хрватска соопшти дека…

БГНЕС: Вучиќ се приклучи на „антиевропската реторика…

Во известувањето од синоќешната Светославска академија, БГНЕС…

Политички аналитичари: Израел падна од високо, Xамаc…

Политичкиот експерт Фахми Хуваиди рече дека прифаќањето…

Спасовски: Медиумите се сериозен партнер на МВР

Медиумите се сериозен партнер на МВР.  Во…

Словачкиот премиер ја запре комуникацијата со четири…

Словачкиот премиер Роберт Фицо денеска ја прекина…