Објавено на:

(Видео) Бугарски пратеник: Ја влечеме Македонија во европската, односно да речеме бугарската орбита

t

Со денешната одлука на Народното собрание, кое и даде мандат на владата да ги реши спорните прашања меѓу Софија и Скопје, започнува нова етапа во нашите односи со тенденција кон зближување. Ова во интервју за БГНЕС го изјави Тома Биков, пратеник на ГЕРБ.

„Ако во 1992 година, со признавањето на независноста на Македонија, беше направен првиот чекор за нејзино одвојување од југословенската орбита, денес ова е првиот чекор за привлекување на Македонија во европската орбита, во која е Бугарија. Односно можеме да кажеме за привлекување на Македонија во бугарската орбита“, рече тој.

Биков истакна дека францускиот предлог и дава на Бугарија алатки за да води активна политика кон Македонија.

„Во последните 30 години, со сите тешкотии што ги имавме во нашите односи, конечно отидовме во една насока – Бугарија и Македонија да бидат пријателски земји, луѓето од двете страни на границата да можат слободно да комуницираат и да стигнат до се познаваат. Не смееме да заборавиме дека во последните 150 години сме на различни геополитички простори и оттаму доаѓаат емоциите, стравот и недоразбирањето меѓу двете земји, кои понекогаш се појавуваат“, рече Биков.

Тој нагласи дека РМ мора да сфати дека Бугарија не е опасност за неа и обратно, дека ПЦМ не е опасност за Бугарија.

Биков ја истакна важноста на прес-конференцијата на водачот на ГЕРБ Бојко Борисов во средата. „Да не беше оваа прес-конференција, бидете сигурни дека процесот ќе закочи и не е јасно колку долго ќе застане“, рече тој.

Пратеникот на ГЕРБ е дециден дека доколку не го прифативме францускиот предлог, следниот предлог ќе беше полош.

„Не се знае кога би дошол овој предлог, целата оваа тема би тежела на бугарската дипломатија. Бугарските дипломати со години се обидуваат да им објаснат на нашите партнери зошто го наметнавме ова вето. Тие ја постигнаа својата цел и мора да им честитаме на дипломатите од МНР, бидејќи тие успеаја да го насочат европското внимание на бугарските барања. Денес Европа бара да се исполнат нашите барања. Сигурен сум дека ќе се исполнат, бидејќи ова е добро за луѓето кои живеат во РСМ“, рече Тома Биков.

Тој и честиташе и на пријателска Албанија која незаслужено страда поради проблемите предизвикани од РМ.

„Бев силно мотивиран да го поддржам овој предлог кога заедно во Брисел ги видов премиерот на Албанија и претседателот на Србија Еди Рама и Александар Вучиќ. Тоа се две земји со многу тешки односи, а имаа неформален сојуз против Бугарија, што е крајно загрижувачко. Се надевам дека отсега ќе имаме добри односи со Албанија, која ги признава тамошните Бугари“, рече Биков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…

Бугарски новинар: Следува крај на војната и…

Станува јасно дека украинскиот конфликт е веќе…

Претседателот на Бугарија стави вето на испораката…

Киев требаше да добие стари оклопни транспортери…

Србија обвини маж за шпионажа во корист…

Во српскиот град Босилеград е уапсено лице…

Бугарско МВР: Немаме информации дека Љупчо Палевски…

Љупчо Палевски – Палчо осомничениот организатор и извршител…