Објавено на:

(Видео) Гајнудин: Цел исламски свет очекува претседателот Путин и Русија да победат во Украина

t

Целиот исламски свет очекува претседателот Владимир Путин и Русија да победат во Украина, изјави духовниот лидер на муслиманите на Русија, Рамил Гајнудин.

„Целиот муслимански свет, арапскиот свет, ја разбира одлуката на нашиот претседател, тие очекуваат победа на руската политика и апсолутно не се заинтересирани за хегемонијата на таква држава и создавање на монополарен свет. Затоа арапскиот свет не воведе никакви санкции против Русија“, истакна претседателот на Советот на муфтии на Русија во интервју за „Русија 24“.


„Ова значи дека исламскиот свет длабоко ја почитува нашата земја и нашите муслимани“, заклучи Гајнутдин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русите го окупираја Северодонецк, објави градоначалникот

Руските сили сега го контролираат Северодонецк во…

Руските трупи во Лисичанск: Се водат улични…

Руските и проруските сили влегле во Лисичанск…

Светските лидери се соочуваат со кризи на…

Каква разлика прави една година. Огромните предизвици,…

Кличко од Али Екпрес: Му се јавувал…

Според портпаролката на Гифи, Лиза Фрихс, првите…

Украинска армија: „Масовно“ бомбардирање од Белорусија врз…

Северниот пограничен регион на Украина Чернигов беше…