Објавено на:

(Видео) Гopи Казахстан поради зголемените цени на гopивата и гасот: 3aпaлени полициckи автомобили, цела држава е на нозе

t

Претседателот на Казахстан прогласи двонеделна вонредна состојба во два региона на централноазиската земја рано во средата, откако избувнаа национални протести поради зголемените цени на горивото.

Во Алмати, најголемиот град во земјата, полицијата употреби солзавец и шок-бомби врз толпата од илјадници луѓе кои одбија да се разотидат, додека демонстрантите ги запалија полициските автомобили.

Протестите, кои започнаа во неделата, претставуваат ретка манифестација на несогласување во Казахстан, авторитарна земја богата со нафта во Централна Азија.

„Почитувани сонародници, ве повикувам да покажете претпазливост и да не подлегнувате на провокациите одвнатре и однадвор, на еуфоријата од митинзи и попустливоста“, рече претседателот Касим-Жомарт Токаев во видео обраќањето во вторникот вечерта. „Повиците за напад на цивилни и воени канцеларии се целосно нелегални. Ова е кривично дело кое доаѓа со казна“.

Рано во средата, г-дин Токаев ја објави оставката на казахстанската влада на веб-страницата на претседателот. Тој нема политичка опозиција во Собранието.

Вонредната состојба вклучува полициски час од 23:00 до 07:00 часот; ограничувања на движење, вклучително и ограничување на влезот и излезот од градот Алмати; и забрана за масовни собири, според документот објавен на веб-страницата на претседателот. Јавните протести без дозвола се незаконски.

Декларацијата беше дадена по неколкудневните големи протести поради поскапувањето на течниот нафтен гас, или L.P.G., гориво со ниска содржина на јаглерод што многу Казахстанци го користат за своите автомобили. Владата тврди дека ограничувањата на цените биле финансиски неодржливи и ги укина на 1 јануари. Свртувањето кон слободниот пазар во суштина ја удвои цената на горивото преку ноќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Добра вест: Горивата поевтинуваат за два денари

Цената на горивата од ноќеска на полноќ…

Илјадници протестираа законот за амнестија на каталонските…

Договорот за амнестија го склучи Социјалистичката партија…

Дизелот поефтинува за 2,5 денари, од полноќ…

Регулаторната комисија донесе одлука со која се…

(Видео) Над 100 000 луѓе на улиците…

Вчера имаше масовни пропалестински протести во Вашингтон,…

Страшна несреќа во рудник во Казахстан, има…

Шеснаесет рудари загинаа во несреќа во рудникот…