Објавено на:

(Видео) Експлозии, сирени и борбени авиони во Техеран: Непријателот ја нападна воената инфраструктура и инфраструктурата за преработка на гориво

t

Експлозии, сирени и борбени авиони во Техеран. Сега за непознатиот непријател ја нападна воената инфраструктура и инфраструктурата за преработка на гориво.

Извештаите и видеата од Иран зборуваат за повеќекратни експлозии и пожар во фабрика за муниција во иранскиот град Есфахан, нешто по полноќ по локално време.

На социјалните мрежи има извештаи за експлозии и чад во северозападниот дел на главниот град Техеран. Овие извештаи не можат да бидат потврдени во овој момент.

Исто така, извештајот на новата агенција Фарс поврзана со Револуционерната гарда зборува за „ужасен пожар“ во фабрика во близина на Табриз. Некои корисници на Твитер велат дека фабриката ја користи Иранската револуционерна гарда.

По повеќекратните извештаи на очевидци по полноќ, на 29 јануари, дека фабриката за производство на муниција во Есфахан била погодена од експлозии и оган, иранското Министерство за одбрана објави дека мали беспилотни летала го нападнале комплексот и го нарече нападот „неуспешен“. Се тврди дека сите дронови биле соборени.

„Експлозијата се случи во еден од центрите за производство на муниција на Министерството за одбрана и, според соопштението на заменик-гувернерот за безбедност на Есфахан, нема жртви“, јави ИРИБ.

Сепак, очевидци известуваат и видеа ги покажуваат вистинските експлозии во фабриката. Некои корисници на Твитер велат дека фабриката во Есфахан произведувала боеви глави за беспилотното летало камиказа Шахед, кое Иран и го снабдува Русија за напади во Украина.

Официјалниот претставник, Мохамад Реза Џанесар, подоцна изјави за државната телевизија: „Штетите се истражуваат, како и причините и елементите што ја предизвикаа оваа експлозија и .. ќе бидат објавени подоцна“.

Според некои извештаи, воздушната одбрана на традиционалната иранска армија и ИРГЦ се ставени во состојба на висока готовност.

Има и видеа и извештаи за експлозии и пожар во Карај, западно од Техеран и во фабрика во близина на Табриз, главен град на провинцијата Источен Азербејџан. Објава на социјалните мрежи на група демонстранти во југозападната провинција Кузестан известува за експлозија во Дезфул. Друг извештај вели дека имало сирени за воздушен напад во воздухопловната база Ножех во Хамедан.

Во овој момент прилично големата новинска агенција Ал Арабија, повикувајќи се на израелски медиуми, тврди дека Израел започна специјална воена операција во Иран.

Според Ал Арабија, официјална цел на израелската армија е уништување на иранската воена индустрија. Иран ги подигна борбени авиони на небото.

Израелската армија влезе во градот Шехем во палестинската управа. Беше донесена голема сила. Се евакуираат амбасадите во Техеран. Во Јаванрод се одвива интензивна стрелачка битка. Тие известуваат за напади врз полициски станици и бази на ИРГЦ.

Операцијата започнува во време кога шефот на ЦИА беше во Израел.

Израелскиот премиер пред малку се огласи и изјави: Вечерва решивме да нападнеме терористички организации. Нашиот одговор ќе биде силен, брз и точен. Кој сака да ни наштети, ќе му наштетиме и ние.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…