Објавено на:

(Видео) Епcки потег на Британец: Зема чекан и почна да ја pyши статуата од познат пeдoфил пред седиштето на Би-Би-Си

t

Демонстрант беше фатен на камера како крши статуа во близина на влезот на радиодифузната куќа на Би-Би-Си во центарот на Лондон, за на крајот да биде уапсен.

Статуата која што беше вандализирана е создадена во 1933 година од познатиот педофил Ерик Гил.

Според Daily Mail, дневниците на Гил објавени во 1980-тите и откриле дека тој ги сексуално ги злоставувал своите две ќерки, сестри и своето куче за време на неговиот живот.

Наречена „Просперо и Ариел“, статуата е инспирирана од драмата на Шекспир „Бура“ и прикажува постар човек како милува младо, голо момче кое држи флејта.

Човекот кој ја оштетил статуата се качил на скала додека носел маица „Reservoir Dogs“, култен класичен филм од 90-тите, пред да почне да ја удира скулптурата со чекан.

Полицијата гледаше додека се обидуваше да се пресмета со мажот, и тој на крајот беше безбедно соборен од лондонската противпожарна бригада користејќи подигната платформа.

Додека полициските преговарачи разговарале со човекот, тој им рекол дека статуата требало да биде отстранета пред неколку години.

На статуата беа испишани и фразите „Noose All Peados“ и „BBC Peados + Propaganda“.

По приведувањето на активистот, портпаролот на полицијата рече: „Тој беше проверен од лондонската амбулантна служба пред да биде уапсен под сомнение за предизвикување штета и беше одведен во притвор“.

Политичките активисти во Велика Британија со години се обидуваат да ја отстранат статуата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Водителка на Би-Би-Си покажа среден прст…

Водителката на Би-Би-Си, Мерјам Мошири, во средата…

Изненадување: Новак Ѓоковиќ е номиниран за спортист…

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер на светот, е…

БиБиСи обвинет за пристрасност од сопствените новинари

Вработените, наводно, се пожалиле дека британската државна…

Макрон за Би-Би-Си: Израел да престане да…

Израел мора да престане да убива бебиња…

Педофил допирал по телото малолетна штитеничка од…

Вчера во 16.00 часот во СВР Скопје,…