Објавено на:

(Видео) За кого се спрема Израел со новото големо вооружување?

t

Израел потпиша договор со САД за купување на 12 хеликоптери CH-53K на Lockheed Martin Corp и два авиони за полнење гориво Boeing Co KC-46, соопшти во петокот израелското Министерство за одбрана, проценувајќи ја вкупната цена на околу 3,1 милијарди долари.

Договорот, потпишан во четвртокот, е дел од надградбата на капацитетите на воздушните сили на Израел и вклучува опција за купување на шест дополнителни хеликоптери, стои во соопштението на Министерството.

Во него пишува дека првите хеликоптери треба да пристигнат во Израел во 2026 година. Бригадниот генерал Шимон Ценципер, началник на материјалот за воздухопловните сили, изјави за радиото на израелската армија во четвртокот дека авионите за полнење гориво по нарачка нема да бидат испорачани пред 2025 година.

Тој рече и дека Израел се обидува да ја поттикне испораката на КЦ-46 и на крајот сакаше вкупно четири од нив.

Израелските медиуми шпекулираат дека авионите за полнење гориво би можеле да бидат клучни за извршување на долго загрозениот воздушен напад врз иранските нуклеарни постројки. Ценципер рече дека сегашните капацитети за полнење гориво на воздухопловните сили се доволни за нејзините мисии.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинезите со остра реакција до САД поради…

Кинеското Министерство за надворешни работи изрази силно…

Крај на драмата: САД соопштија дека го…

САД соопштија дека е соборен кинескиот воздушен…

Бајден: Ќе се погрижиме за кинескиот шпионски…

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден,…

(Видео) Драми над небото во САД: Воените…

Американските воени претставници изјавија дека сомнителен „шпионски…

Бугарија за половина година извезла оружје од…

Бугарија за пет месеци извезла оружје во…