Објавено на:

(Видео) Имале дokaзи: Никола Тесла бил Бугарин?

t

Еден од најзначајните научни умови во историјата на човештвото, Никола Тесла, е починат на денешен ден – 7 јануари 1943 година, а по повод таа годишница, на големиот научник му бешемпосветена емисија во Бугарија

Во програмата „Операција Историја“ порачаа дека Никола Тесла имал бугарски корени , а таквото тврдење го темелат врз тоа, како што велат, крштеницата на Тесла била на чист бугарски јазик.

Истовремено, во емисијата го отвораат прашањето дали е издржана теоријата дека семејната историја на Никола Тесла има бугарски корени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Деклариран Македонец натепал деклариран Бугарин во Охајо,…

Поранешниот премиер Никола Груевски продолжува со серијалот…

Продадениот мисли секој може да се купи:…

Виктор Стојанов, Бугарин кој има забранет влез…

21 лице приведено на вчерашниот натпревар меѓу…

МВР доцна синоќа информираше дека во врска…

Да не беше трагично ќе беше смешно:…

Туристот од Англија со бугарско потекло, 27-годишниот…

Траги-комедија: “Бугарин” учествувал во откривањето на Америка,…

Зголемените бугарски апетити кон Македонија и Македонците…