(Видео) И тоа се случи: Робот вози автомобил

t

Беше само прашање на време кога ќе се случи – развиен е хуманоиден робот кој вози автомобил.

Ова, се разбира, се случи во Јапонија, каде што робот по име Мусаши управува со електричен автомобил, забрзувајќи и сопирајќи како што му одговара во тоа време.

Производ е на лабораторијата Јуху Систем Когаку, а тимот на научници одговорен за тоа верува дека робот еден ден би можел да вози кој било автомобил и дека е подобар од автомобил без возач.

 „Ако сакате да имате машина кој е способен да „види“ и да реагира на она што се случува во сообраќајот, ова може да се направи со помалку технологија од онаа што е потребна за возило кое е 100% автономно“, велат од оваа лабораторија.

Мусаши првично е развиен од јапонски истражувачи на Универзитетот во Токио во 2019 година и беше користен за тестирање на системот. Има слични пропорции како човекот, плус структура на зглобовите и мускулите инспирирана од човекот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СКАНДАЛ ВО ТОЈОТА Ги фалсификувале тестовите за…

По овој скандал, Toyota Motor го суспендираше…

(Видео) За влакно избегната трагедија: Жена излетала…

За влакно избегната трагедија откако млада жена…

Четворица албански пратеници ќе бидат казнети за…

Комисијата за етика на по 10 дена…

Робот здроби работник во фабрика во Јужна…

Робот во Јужна Кореја згмечил човек до…

Автомобил удри во електричен тротинет кај Бит…

Сообраќајна несреќа се случи кај Бит пазар.…