Објавено на:

(Видео) Кина вежбаше поморски десант: Дали Тајван е следен?

t

Кинеската морнарица одржува воени вежби во спорното Јужно Кинеско Море додека американскиот претседател Џо Бајден ги започнува патувањата кон Јужна Кореја и Јапонија, главно фокусирани на спротивставување на согледаната закана од Пекинг.

Вежбите започнаа во четвртокот и ќе продолжат до понеделник, соопшти канцеларијата на Управата за поморска безбедност во јужната кинеска островска провинција Хаинан.

На другите авиони и пловни објекти ќе им биде забранет влезот во областа, соопшти канцеларијата, но не даде дополнителни детали.

Пекинг тврди дека Јужното Кинеско Море практично во целост e потенцијална точка на удар за конфликт во Азија.

САД не заземаат позиција по прашањето на суверенитетот, но инсистираат на правото да оперираат слободно во морето и често пловат со воени бродови блиску до милитаризираните острови под контрола на Кина .

Кина рутински протестира против ваквите мисии, означувајќи ги како намерни провокации кои ги загрозуваат мирот и стабилноста.

Брунеи, Малезија, Филипини и Тајван, исто така, имаат преклопени претензии во Јужното Кинеско Море. Филипинската крајбрежна стража во петокот соопшти дека воспоставила пунктови на три острови во спорните води, потег што веројатно ќе биде навреден од Пекинг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петров: Ако Џамбаски го прекрши законот нека…

Членот на извршниот одбор на СДСМ, Андреј…

Груевски со детали за преговорите со Бугарија:…

Пишува Никола Груевски на Фејсбук: Од секогаш…

Грковска-Ескобар: Република Македонија е на правиот пат…

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за…

Борел вели: Најлесен начин да се стави…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска…

Зајкова го критикува Тупанчески: Реформите не се…

Зајкова го критикува Тупанчески.. „Реформите во правосудниот…