Објавено на:

(Видео) Лавров: Загрижени сме за животите на руските дипломати и обичните Руси кои живеат во странство

t

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров истакна дека руските дипломати во моментов „живеат и работат во тешки услови“. „Има напади, всушност терористички напади, врз нашите институции и против физичката безбедност на дипломатите“, рече Лавров. „Сега не им препорачуваме сами да излезат во град.

Во исто време, министерот го привлече вниманието на фактот дека руското Министерство за надворешни работи е уште позагрижено за положбата на сонародниците во странство, руските граѓани и обичните Руси кои живеат во странство.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров: Забраната за влез на автомобили со…

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј…

Лавров држи лекции во Советот за безбедност

Сергеј Лавров во Советот за безбедност при…

Зеленски ги критикуваше Обединетите Нации и си…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска зборуваше во…

Зеленски и Лавров во иста просторијa

Се очекува денес на маргините на Генералното…

Лавров: Постои ризик други земји да бидат…

Постои опасност трети земји да бидат вовлечени…