(Видео) Маж ги малтретираше магарињата во скопската зоолошка и јавно се пофали

t

Дали со вознемирување и малтретирање на животни може да станете популарни на социјалните мрежи?

Деновиве уште еден таков случај ја вознемири јавноста, а станува збор за видео на кое се гледа дека посетител ги малтретира магарињата во скопската ЗОО.

Тина Мицковска, заменик-директорката на ЗОО Скопје не ја крие разочараноста од ваквите постапки.

Ваквите снимки треба да не едуцираат како не треба да се однесува еден возрасен човек, разочарано вели Мицковска.

Таа додава дека иако се ретки инцидентите, тие реагираат.

– Ние секогаш несовесни посетители фатени на дело ги бркаме, а кај оние каде што има и законска рамка пријавуваме во полиција заедно со снимката. Инаку ваквите видеа кога ги споделуваме често влијаат врз многу други да не се осмелат да направат глупост. Затоа се поретки и инцидентите, но и несовесното однесување е многу намалено, а свеста зголемена. За жал ова е еден од начините да се свестат некои несовесни, појаснува Мицковска.
Видеото може да го погледнете и тука.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Извршниот директор на ТикТок на сослушување пред…

Членовите на американскиот Конгрес на седница го…

19-годишник силувал малолетно девојче од тетовско

Деветнаесетгодишно момче од селото Крушопек, Скопско е…

Арсовска на годишната средба на европски гимназии…

Денеска се одржа годишната средба на европски…

Екипите на Водовод и канализација спроведоа активности…

Екипите на сектор Водовод во текот на…

Посебен сообраќаен режим поради завршни активности за…

На булeварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“, на потегот…