(Видео) Македонец во Украина: Се плашам, луѓето се вооружени, има банди

t

Во најновата епизода на „Тешки Муабети“ во која се разговара со двајца Македонци од Украина. На почеток се контактираше со Игор од Велес, кој во моментов се наоѓа во украинско село во близина на Киев.

На прашање од водителот Милош Мелошевски, за состојбите со храна, тој вели дека во градовите продавниците се затворени, луѓето веќе со денови не се излезени од дома, додека пак во селата ситуацијата била поразлична затоа што имале резерви – „Како преживуваат не знам, се носи хуманитарна помош, но има многу улични банди, што ја би ги нарекол украински хорди. Се подели оружје уште вториот ден, тогаш почнав да се плашам. Се купуваше со алкохол, но подоцна и алкохол забранија. Сега ако те фатат со алкохол може и да те утепаат“.

Тој вели и дека во сите села има територијална одбрана, обични луѓе, на кои им имаат дадено пушки и униформа.

Уредникот Александар Митовски го праша дали е точна информаицјата дека поставените „зелени коридори“ за евакуација се попречувани од страна на овие луѓе, кои учествуваат во териоторијалната одбрана.
Игор вели дека „зелен коридор“ не е навистина безбеден премин за транспорт. – „Тоа е како да се договориме јас и вие, да не пукаме од Велес до Скопје, арно ама, може во моментот нешто да се случи, некој да се испијани или некој трет да пука.“ Тој смета дека зелен коридор треба да биде обезбедуван од ОБСЕ или меѓународно вооружено возило кој ја гарантира безбедноста, како примерот во Босна.

Водителот Јанко Илковски го праша за тоа дали има власт во Укрина, дали чуствуваат дека некој се грижи за народот, на што Игор вели дека народот станал многу агресивен и дека тој веќе се плаши – „Народот беше мирен, но сега е многу ратоборен, многу агресивен. Војската е со многу низок морал. Ќе пукнат две пушки, ќе загинат двајца и одма се предаваат“.

Видеото може да го погледнете ТУКА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија ѝ испрати на Украина нова воена…

Германија денеска испрати уште еден пакет воена…

Путин даде предлог ТРАЕН МИР, ама ако…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска, обраќајќи им…

Путин: Светот се приближи до точка од…

Рускиот претседател Владимир Путин се обрати до…

Захарова: Варшава го гледа западниот дел на…

Официјална Варшава го гледа западниот дел на…

Унгарија нема да обучува украински војници –…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…