(Видео) Месец подоцна се е променото до непрепознатливост: Еве како изгледа денес местото на тpaгедијата на атвопатот Струма

t

Што се случува на местото каде што се случи страшната несреќа на автопатот Струма? Еден месец подоцна, сè се промени до непрепознатливост, а експертите за сообраќај продолжуваат да ги анализираат можните причини за трагедијата.

На местото на заштитната ограда каде што автобусот излетал е поставен „терминал“. Во исто време, на врвот има знак кој повеќе се рефлектира и луѓето се збунети“, вели Дијана Русинова од Европскиот центар за транспортна политика.


„Интересно е што знакот беше прикачен на жица, а потоа заварен. Не можам да кажам дали ова е најдоброто решение… Типична добра работа, но бугарска“, додаде таа.

Експертот правилно утврдил со поставување на уред кој ја намалува кинетичката енергија по удар за да може автомобилот да застане.

Проблеми има и со ознаките во фаталното место. „Подолу има термопластика. Не се чисти, туку се мачка со боја и соодветно се лупи. Средната линија на поделба стана жолта“, објасни Русинова.

Експертот препорача да се затвори свртницата во овој дел од автопатот бидејќи смета дека неговата локација не е во дефинираната кривина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Почина Ратка Бакалиноска која бугарските фашисти ја…

Почина Ратка Бакалиноска, партизанка од Битола која…

Слаба Влада им одговара и на официјалните…

„Остваривме контакт со Бујар Османи и се…

Ковачевски во Софија се сретнал и со…

Од Владата соопштија дека Премиерот Ковачевски, на…

Мисајловски: Ако Бугарите влезат во нашиот Уставот,…

Ако Бугарија бара Бугарите да влезат во…

Мисајловски: Во преговорите со Бугарија мора да…

Точно да денес ги проследивме овие овие…