(Видео) Мицкоски: Комедијантот Слави Трифунов е еден од главните „македономрзци“

t

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска во изјава за медиумите го искажа својот став по предлогот на Слави Трифунов да се симне бугарскиот визен режим од САД за деблокада на македонските европски интеграции во преговорите со Бугарија.

„Во неколку денови имаме неколку различни изјави од комедијантот Трифунов, неколку денови гледаме како останатите коалициони партнери во Владата го демантираат, немам што да дадам дополнително како коментар на изјавите на комедијантот Трифунов, кој што е еден од главните промотори и македономрзци промовирани во јавноста во изминатиов период“, истакна Мицкоски.

Во однос на посетата на бугарскиот премиер Петков во Скопје и очекувањата од истата, Мицкоски нагласи дека засега нема официјална потврда и информација за таквата средба, а инаку очекува решение коешто нема да одлучува за идентитетот на македонскиот народ.

„Мандатарот кој ќе го предложи составот на новата влада нема легитимитет да преговара во името на македонскиот народ за неговиот идентитет, а уште помалку авантуристот Бучковски да дава ветувања и да ја гази преговарачката позиција која со години е градена.

Очекувам не само од Петков туку и од сите оние кои го фасилитираат процесот да го слушнат гласот на народот и на најголемата македонска политичка партија, која има што да каже по ова прашање“, истакна Мицкоски во денешната изјава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонското и бугарското МВР на заеднички состанок…

Бугарските медиуми попладнево објавија дека тамошниот технички…

Бугарија кога вака? Шолц потсети на одговорноста…

Германскиот канцелар Олаф Шолц потсети на историската…

Ова е веќе лудило: Бугарија со нота…

 Бугарското Министерство за надворешни работи ќе испрати…

Спремен за во Влада, Таравари на Твитер:…

 Претседателот на Алијанса за Албанците (АА), Арбен…

Српски државјанин убиен во Софија!

Српски државјанин е приведен синоќа во Софија…