(Видео) Може јазикот е како во Петрич, но воздухот не: Струмица најзагаден град во Македонија

t

Денеска најзагаден град во Македонија во моментов е Струмица со 650ПМ 10 честички на метар кубен, додека на второ место се наоѓа Кичево каде загаденоста е 145 ПМ 10 честички на метар кубен.

Иако граѓаните на нашата земја со години се будат и легнуваат со загаден воздух, власта освен празни ветувања речиси не преземала ништо друго.

Mинатата година тогашниот македонски премиер во интервју за БГНЕС, Зоран Заев кажа дека Струмичани и граѓаните на Петрич зборуваат на ист дијалект и ги поистовети македонскиот и бугарскиот јазик, но очигледно воздухот кој го дишат е многу поразличен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кавадарци вечерва е најзагаден град во Македонија

Кавадарци, Струмица, Велес, Битола вечерва се меѓу…

Затворски полицаец од Струмица однел затвореник да…

ОВР Валандово поднесе кривична пријава против Р.М.(42)…

Струмица вечерва е најзагаден град во Европа!

Струмица вечерва е најзагаден град во Европа,…

Лукаревска од Струмица: СДСМ е сојузник на…

СДСМ е сојузник и партнер на земјоделците,…

Македонската фудбалска репрезентација ја победи Ерменија

Во пријателски натпревар одигран попладнево во Струмица,…