Објавено на:

(Видео) НАЈМАЛКУ 27 МРТВИ ВО НАПАД НА УЧИЛИШТЕ НА ОН ВО ГАЗА! Израелската војска ја презеде одговорноста за нападот

t

Израелската војска утринава ја презеде одговорноста за воздушен напад врз училиште на Агенцијата за бегалци на Обединетите нации (UNRWA) во Појасот Газа, каде што тврди дека била скриена „база“ на Хамас, при што загинале најмалку 27 лица.

„Воени авиони извршија прецизен удар врз базата на Хамас лоцирана во училиштето на „UNRWA“ во регионот Нусејрат“, соопшти израелската армија, додавајќи дека „неколку терористи се убиени“.

Терористите на Хамас и Исламскиот џихад кои учествуваа во нападот врз јужен Израел на 7 октомври 2023 година оперираа во тој комплекс, додаваат од израелската армија.

Хамас соопшти дека најмалку 27 лица загинале, а „многумина се повредени“ во нападот на кампот Нусејрат, во централниот дел на Појасот Газа.

Пред нападот, тамошна локална болница од вторникот примила тела на најмалку 70 мртви и повеќе од 300 ранети, главно жени и деца, по израелските напади врз централните области на Појасот Газа, соопштија од „Лекари без граници“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нетанјаху објави листа: За ова не може…

Додека израелскиот тим се подготвува да отпатува…

Израелските тенкови влегоа во Газа!

Израелските сили рано утрото го нападнаа градот…

Нетанјаху: Подготвен сум да трпам лични напади…

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска ја објасни…

Папата Франциск ги повика Израел и Хамас…

Папата Франциск денеска повика на итна испорака…

Шпаниjа ќе поднесе тужба против Изpаeл за…

Шпанија најави дека ќе се придружи на…