(Видео) На Велигден сите заедно во 12 часот да се собереме пред македонското Собрание – Да покажеме национална свест и поддшка за затворениците за 27 април

t

Во денешната епизода на “Тешки муабети” водителите едногласно повикаа сите Македонци и православни Христијани на Велигден, после литургијата во Црквите, во 12 часот да отидеме пред Собранието на Република Македонија за да покажеме национална свест и поддршка за затворените за 27 април.

“Ги повикувам сите Македонци, па и не само Македонци, сите христијани православни да се помолиме за затворените за 27 април, после службата во црквите за Велигден да дојдат во 12 часот пред Собранието на Македонија,


Самото излегување на Велигден пред парламентот значи дека не мора ниеден политички субјект не треба да не организира, ни партии ни никој, да покажеме македонска свест.

Не да се тепаме, да правиме нешто, сите Македонци да си честитаме Велигден и да покажеме национална свест и разум.

Значи на Велигден, во 12 часот пред Собрание. ” – кажа Љупчо Палевски.

Следете ја емисијата на следниот линк: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=notif&v=972367323644935&notif_id=1650051176152938&notif_t=live_video_explicit

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Четвртокот по Велигден е најсреќен ден: Денеска…

Светата или Велигденска недела се смета за…

Дневен хороскоп за понеделник (25.04.2022)

Овен Работа: Овој период ќе го означи…

Денеска е Воскресение Христово – Втор ден…

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска…

Првпат ја отвори вратата на вилата на…

Цеца Ражнатовиќ првпат ги отвори вратите од…

Добро е да се знае: Колку време…

Секоја домаќинка за Велигден вапца повеќе јајца,…