Објавено на:

(Видео) На одмор во Вселената: Реализиран првиот комерцијален лет – Ова се првите туристи во семирот

t

Ракетата „Фалкон 9“ со бродот „Кру Драгон“ денеска беше лансирана на Меѓународната вселенска станица од космодромот во Флорида, со четворица туристи.

Првите туристи во вселената се поранешниот астронаут и потпретседател Мајкл Лопез-Алегрија, американскиот бизнисмен Лери Конор, канадскиот инвеститор Марк Пети и израелскиот претприемач Итан Стиб ќе поминат една недела во МСС.

Цената на вселенскиот билет што го платиле изнесувала 55 милиони долари по лице.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Во иднина статусот на една држава…

Високиот статус на една земја на светската…

Ердоган се пофали: Турција лансира нов сателит…

Нов турски сателит за набљудување ќе биде…

Русија ќе војува и во Вселената: Вселенските…

Вселенските објекти што ги користат САД и…

(Видео) Освојување на Вселената: Кинеските астронаути пристигнаа…

Новиот тим астронаути стигнаа до кинеската вселенска…

Србија, Хрватска и Црна Гора се подготвуваат…

Очигледно Хрватска, Србија и Црна Гора се…