(Видео) Ова е главниот виновниk за депортацијата на Новак: Се огласи австралискиот министер за здравство по укинувањето на визата на Ѓоковиќ

t

Австралискиот министер за здравство Грег Хант се огласи и објасни зошто првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ нема да биде дел од првиот Грен слем сезонава.

Конечната одлука стигна до Новак Ѓоковиќ и тој нема да може официјално да ја одбрани титулата на претстојниот Австралија опен. И покрај медицинското ослободување и документацијата што ја доставил, не добил дозвола.

Министерот за здравство на Австралија стави крај на барањето на српскиот тенисер.

Набрзо се појави на една локална телевизија, а неговите зборови ги пренесоа многу светски медиуми.

– Грег Хант потврди дека Новак не успеал да обезбеди доволно докази за да влезе во земјата и затоа ќе биде испратен дома – пишуваат медиумите.

На српскиот тенисер и официјално му е укината визата, но Новак има уште една шанса, неговите адвокати ќе поднесат жалба и ќе се обидат да ја побијат оваа одлука, но шансите за тоа се мали.

– Премиерот веќе нагласи дека Австралијците мора да покажат сертификати за вакцинација за да влезат во кафуле, ресторан, а камоли да влезат во земјата. Ако условите не се исполнети, тогаш сите други треба да се третираат исто. Тоа е тешка одлука, но повторувам дека сите мора да имаат ист третман – јасен е Хант.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Како одговор на Ѓоковиќ „Голема Албанија“ на…

„Фејсбук“ профилот на Асоцијацијата на тениски професионалци…

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…

Ѓоковиќ: Едвај се спасив – ме давеше…

Најдобриот тенисер на планетата, Новак Ѓоковиќ, се…

Ѓоковиќ лесно до осминафиналето на Мастерсот во…

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ вечерва го…

Калин Ивановски повторно со најдобар ранг на…

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски повторно го…