Објавено на:

(Видео) Огромен пожар во најголемиот пазар во источна Европа “Барабашово” во Харков

t

Во Харков гори најголемиот пазар во источна Европа „Барабашово“.

Пазарот Барабашово познат и како „Барабашка“ и „Барабан“ е најголемиот пазар во источна Украина и е 14-ти најголем пазар во светот. Толпи клиенти доаѓаат овде од различни региони на Украина и поранешните советски републики.

Пазарот се наоѓа на метро станицата „Академика Барабашова“ и зафаќа територија од 75 хектари. Овде можете да купите сè што сакате и по цена што ја сакате (за ова треба да потрошите многу време во потрага, бидејќи често се случува истото да можете да го купите по половина цена неколку чекори настрана). Пазарот е познат и по честите кражби.

Работи секој ден освен понеделник од 7 до 15 часот, за викенди обично работи до 16 часот. Исто така има ноќна трговија на големо во четврток од 21 часот.

Нема информации за причините за пожарот и дали има жртви и повредени.

Погледнете ги видеата од пожарот во пазарот:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се запали автомобил во движење во близина…

Автомобил во движење се запали денеска на…

БРАВО! Полицаец од Крушево влегол во запалена…

-На 30.09.2022 околу 17.35 часот во Полициска…

Гасот “секна”, научници предупредуваат: Следува невообичаено студена…

На европските земји можеби им претстои постудена…

Орбан: Да бидеме искрени, ако продолжи вака…

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, на Фејсбук напиша…

Оптимистичка прогноза на Блумберг: Европа ќе преживее…

Се очекува зголеменото купување на течен природен…