(Видео) Папата Франциск до Абазовиќ: И јас сум од Црногорец

t

Вицепремиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, кој престојува во Ватикан, денеска се сретна со поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, кому му испрати покана да ја посети Црна Гора.

Абазовиќ на Твитер напиша дека го поканил папата да ја посети Црна Гора и на тој начин да го исполни аманетот на Емили Огњановиќ, духовниот отец на папата од Аргентина, која по потекло е од Црна Гора.

Папата, напиша Абазовиќ, одговори: „И јас сум Црногорец“.

Тој додаде дека му е мило што се сретнал со папата во Ватикан, каде што е во дводневна посета и ќе има неколку одвоени средби, меѓу кои и со Католичката заедница во Сан Егидио.

Според Владата, посетата на Абазовиќ на Ватикан е показател за продолжување на дијалогот со Ватикан, кој Црна Гора континуирано го негува врз принципите на меѓусебно почитување, толеранција и разбирање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бислимоски: Јавните комунални водоводни претпријатија од четврток…

Од четврток јавните комунални водоводни претпријатија ќе…

СОРОС ја затвора својата фондација во Скопје

Фондацијата Институт Отворено Општество на филантропот Џорџ…

Син на заменик министерот во МВР е…

Во инцидентот во петокот попладне на периферија…

„Тоа беше ужасна ноќ“: Вил Смит конечно…

Откако извесно време остана подалеку од очите…

Кличко: Не можеме да дозволиме Путин да…

Никој нема да ги откаже Нова Година…