(Видео) Папата Франциск до Абазовиќ: И јас сум од Црногорец

t

Вицепремиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, кој престојува во Ватикан, денеска се сретна со поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, кому му испрати покана да ја посети Црна Гора.

Абазовиќ на Твитер напиша дека го поканил папата да ја посети Црна Гора и на тој начин да го исполни аманетот на Емили Огњановиќ, духовниот отец на папата од Аргентина, која по потекло е од Црна Гора.

Папата, напиша Абазовиќ, одговори: „И јас сум Црногорец“.

Тој додаде дека му е мило што се сретнал со папата во Ватикан, каде што е во дводневна посета и ќе има неколку одвоени средби, меѓу кои и со Католичката заедница во Сан Егидио.

Според Владата, посетата на Абазовиќ на Ватикан е показател за продолжување на дијалогот со Ватикан, кој Црна Гора континуирано го негува врз принципите на меѓусебно почитување, толеранција и разбирање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

34 годишен полицаец усмртил 19 годишна девојка…

Со обвинение за убиство од небрежност се…

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото…

Според курсната листа на НБРМ средниот курс…

За многу години: Денеска се празнува Светиот…

Родум од племето Симеоново, од местото Елкесем,…

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Променливо облачно, попладне со врнежи…

Времето денеска претпладне ќе биде облачно, а…

Четворица косовски Срби обвинети за тероризам, поради…

Специјалното обвинителство на Косово подигна денеска обвинение…