(Видео) Петков “занеме”: Македонец му упадна во збор и праша кога ќе се признаат Македонците во Бугарија

t

Македонец од Бугарија вчера при посета на бугарскиот премиер Кирил Петков, го праша кога ќе се признаат Македонците во Бугарија. 

Петков се обидуваше да се концентрира на прашањата на новинарите.  Новинарите, како што се слуша во видеото, му велат на активистот да бега затоа што не бил за тука.

Организациите на Македонците од Бугарија имаат бројни пресуди во Стразбур, но и покрај тоа Бугарија не им дозволува регистрација. Од друга страна, Бугарија бара Бугарите да бидат внесени во македонскиот Устав. 

Погледнете го видеото на следниот линк: https://www.facebook.com/blaze.menkinoski/videos/1047236279205097

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонија и Бугарија имаат најмали цени на…

Сезоната на пролетните одмори е пред нас…

Урнебесно – Само во Бугарија: Жена паркираше…

Постара жена го „слетала“ автомобилот на друг…

Грците и Бугарите живеат најскромно од цела…

По десет години „финансиско чистилиште“, Грците конечно…

„Шпигел“: Во Бугарија откриено складиште за оружје…

Бугарските истражни органи откриле складиште со оружје…

Бугарија од утре официјално е членка на…

Бугарија официјално стана членка на Шенген просторот…