(Видео) Позната новинарка yaпсeна поради нaвреда на Ердоган

t

Познатата турска новинарка Седеф Кабас е протворена поради обвинение за навреда на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и кршење на законот со кој досега беа осудени десетици илјади луѓе, објави турската Си-Ен-Ен.

Полицијата ја приведе Кабас околу два часа по полноќ и ја одведе во главната полициска станица во Истанбул, а потоа ја префрли во градската судница, каде судот нареди нејзино официјално апсење, рече ТВ водителката.

Наводната навреда се однесува на коментарот за кабинетот на претседателот која Кабас ја истакна среде емисија во живо.

„Честа на претседателскиот кабинет е чест на нашата земја. Ги осудувам вулгарните навреди упатени кон нашиот претседател и неговата канцеларија“, напиша директорот за комуникации на турската влада, Фахретин Алтун на Твитер.

Мердан Јанардаг, главен уредник на Теле 1, каде Кабас коментираше за кабинетот на претседателот, остро го осуди нејзиното апсење.

„Нејзиното апсење во текот на ноќта, во два часот по полноќ, поради коментарите, е неприфатливо“, напиша тој на Твитер, додавајќи дека тоа е обид да се заплашат новинарите, медиумите и општеството.

Законот за навреда на претседателот предвидува затворска казна од една до четири години.

Во октомври минатата година, Европскиот суд за човекови права ја повика Турција да го промени законот откако донесе одлука дека притворањето на луѓето според законот ќе ја наруши слободата на изразување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ОФИЦИЈАЛНО: Турција го одобри влезот на Финска…

Турскиот парламент синоќа ја ратификуваше одлуката со…

Уште 10 лица осомничени за сексуална злоупотреба…

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за…

Ослободен Србинот кој вчера беше уапсен на…

Поранешниот полицаец Миљан Јовановиќ, кој беше уапсен…

Нов силен земјотрес го погоди регионот Кахраманмарс…

Земјотрес со јачина од 4,5 степени денеска…

Се чека уште Турција да пресече: Унгарскиот…

Унгарскиот парламент на состанокот во понеделникот гласаше…