(Видео) Прв македонски филм на „Netflix“ – „Сестри“ номиниран за оскар за најдобар меѓународен филм

t

Од петок (24.12) светската публика ќе има можност да го гледа и филмот „Сестри“, што воедно е и прво филмско остварување на Дина Дума (30).

Филмот имаше светска премиера на Филмскиот фестивал во Карлови Вари, а истовремено тој е и избран за национален кандидат за Оскар во категоријата за „Најдобар Меѓународен филм“.

Во својот прв долгометражен филм „Сестри“, режисерката и ко-сценаристка Дина Дума ги прикажува пресеците на патријархатот, социјалните медиуми, средношколскиот живот и класната нееднаквост.

Главната тема во филмот на Дума е онлајн сексуалното вознемирување и последиците од истото врз средношколките.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Објавени номинациите за Оскар, Македонија годинава нема…

Американската академија за филмски уметности и науки…

“Твитерџиите” бираат добитници на Оскар: Следуваат награди…

Американската филмска академија од годинава воведе нова…

Најскапата серија на сите времиња „Прстените на…

Објавени се насловот, датумот на емитување и…

(Видео) Нов македонски филм – Творба на…

Група млади луѓе изработија нов македонски филм.…

(Видео) Потврдено: Ќе има втора сезона на…

Хит серијата на Netflix, Squid Game ќе…