(Видео) Претседателот на комисијата за историја со Бугарија се налути: Ако политичарите се договараат заеднички да чествуваат личности како Делчев која е целта на комисијата?

t

Во пресрет на заедничкото чествување на 150 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев на политичари од Македонија и од Бугарија кое би требало да се одржи в петок на четврти февруари, копретседателот на заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу двете земји Драги Ѓоргиев оценува дека ова ја става комисијата во апсурдна ситуација. За Радио Слободна Европа тој вели дека не знае зошто е донесена таа одлука, меѓутоа дека ако политичарите нашле начин и формула да го слават заеднички Делчев тогаш тој сегмент од работата на комисија, како што вели, треба да биде тргнат.

„Мое лично мислење е дека заедничкото политичко чествување на Гоце Делчев од страна на двете влади ја става комисијата во поглед на заедничките чествувања во една апсурдна ситуација. Ако политичарите се договараат заеднички да чествуваат одредени личности или настани од историјата на Македонија и на Бугарија околу кои има некои точки на спојување тогаш која е целта на самата комисија? Што треба таа комисија да направи во однос на Гоце Делчев, ако веќе самите политичари се договориле да го слават Гоце Делчев заедно? “ вели Ѓорѓиев.

Извор: РСЕ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вo Хрватска протекоа повеќе од 180.000 лични…

Над 181.000 лични податоци на хрватски граѓани…

ВООРУЖЕНИ ДО ЗАБИ ПУКАЛЕ КОН ТЕЛЕВИЗИЈАТА: Убиен…

Во инцидентот што се случил околу 1…

Три години членство на НАТО, обезбедена безбедност…

На денешен, пред три години државата, предводена…

Јужнокорејската армија тврди дека Северна Кореја истрела…

Северна Кореја денеска истрела две балистички ракети…

Масовен штрајк на синдикатите го Германија, сообраќајот…

Во Германија денеска ќе се одржи најмасовниот…