(Видео) Руски оклопни дивизии со знаме со ликот на Христа се упатија кон фронтот: Русија ги евакуира своите дипломати од Украина

t

Ако претходно официјалните руски претставници посочија дека војните не почнуваат во среда, очигледно денеска се демантираат самите себе си со своите активности на фронтот во регионот Донбас во Украина.

Последните снимки упатуваат дека руски оклопни дивизии се движат во правец на позициите на украинската армија на фронтот во Донбас.


Пред малку на украинските војници им пристигна циркуларна порака во која се наведува дека треба да го напуштат фронотот ако сакаат да ги спасат своите животи.

Истовремено руските дипломати ширум украина се евакуираат и враќаат назад во Русија.

Се упатува на тоа дека попладнево започнува руска офанзива во Донбас.

Имено клучниот проблем кој се јавува по поризнавањето на сепаратистичките републики од страна на Русија е фактот што Путин ги признава во рамки на границите од референдумот за независност во 2014-та година, а границите опфаќаат територија која се уште е под контрола на украинската армија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Копаат ровови за гробници, полицијата секој ден…

Масовните гробници кои во последните неколку дена…

БОМБА од Украина: Порошенко се обидел да…

Поранешниот претседател на Украина Петро Порошенко се…

Кулеба се пофали: Пристигнува ново тешко оружје…

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитриј Кулеба…

Бугарскиот европратеник Ќучук: После толку обиди за…

Бугарскиот европратеник и известувач за Македонија, Илхан…

САД не престанува: Нови санкции за две…

САД денеска воведоа санкции за две руски…