(Видео) Тензичен почеток на преговорите во Женева – Шефовите на делегациите на САД и Русија не се ни поздравија

t

Руско-американските преговори за безбедносните гаранции, кои се водат во Женева, се оддржуваат веќе два часа. Разговорите се одвиваат зад затворени врати.

Според видеото објавено пред почетокот на средбата, се гледа како претставниците на Москва и Вашингтон влегуваат во салата и седат еден спроти друг. Потоа, шефовите на делегациите – рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков и заменик-државниот секретар на САД Венди Шерман се приближуваат до знамињата за протоколарна фотографија.

Видеото може да го погледнете тука.

Дипломатите за време на фотографирањето држеа социјална дистанца, не се ни ракуваа.

Претходно Рјабков рече дека очекува американската страна на средбата да слушне јасен став за руските предлози и објаснување за логиката на нејзините пристапи. Во исто време, тој изрази сериозни сомневања за подготвеноста на Сад за таков дијалог.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

50 руски војници се вратиле од украинско…

Педесет руски војници се вратија од украинско…

Лавров пресече: Нема да се обноват поранешните…

Поранешните односи меѓу Русија и Западот нема…

Важна порака од Шојгу до Европа и…

Русија ќе посвети посебно внимание на изградбата…

САД и Русија ќе ја убедуваат Турција…

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин вчера…

САД размислуваат да ги прогласат “Вагнер” за…

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден размислува…