Објавено на:

(Видео) Се запали руска амбасада во поранешен протекторат на САД

t

Голем пожар избувна во руската амбасада во Манила, главниот град на Филипините, по што се евакуирани вработените и нивните семејства. Во пожарот нема повредени, соопштија руските и филипинските власти денеска.

Инспекторите се обидуваат да ја утврдат причината за повеќечасовниот пожар, кој започнал на вториот кат на амбасадата во текот на ноќта и предизвика сериозни штети, соопшти филипинското биро за противпожарна заштита.


Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека сите вработени во амбасадата се безбедно евакуирани.

„Нема жртви или повредени. Вработените и членовите на нивните семејства кои беа во амбасадата се евакуирани“, се наведува во соопштението на Министерството.

Повеќе од десетина противпожарни возила учествуваа во гасењето на пожарот во луксузниот и строго чуван кварт во Манила каде се наоѓаат неколку амбасади и дипломатски резиденции.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Убиени 210 нацисти, деминиран Мариупол: Брифинг на…

90-ти ден од руската специјална операција во…

Британското разузнавање открива: Кој град е следен…

Врз основа на анализата на дејствувањето на…

Русија предупредува: Киев подготвува провокација со жито,…

Русија: Киев подготвува провокации во силоси со…

(Видео) Поранешен јапонски премиер: Америка покажа дека…

Поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе денеска изјави…

Русија го напушта Болоњскиот процес: Ќе се…

Русија го напушта Болоњскиот процес, воведува унифициран…