Објавено на:

(Видео) Страшни снимки од гранатирањето на Одеса – Украинските власти велат дека има загинати цивили

t

Единствената цел на руските ракетни напади врз Одеса е терор, оцени украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба.

„Русија мора да биде означена како држава која спонзорира тероризам и соодветно да се третира. Без бизнис, без контакти, без културни проекти. Потребен ни е ѕид меѓу цивилизацијата и варварите кои со проектили гаѓаат мирни градови“, напиша на Твитер украинскиот министер.


Во реакцијата на украинските власти се вели дека Русија гранатира цивилни објекти и има еден загинат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе биде пеколно лето: Пушилин најави ослободување…

Резултатот од специјалната воена операција во Украина…

Украина ја снемува парче по парче: Ослободувањето…

Кирил Стремусов, заменик началникот на воено-граѓанската управа…

(Видео) Густ чад над Одеса: Шест ракети…

Шест руски проектили денеска го погодиле украинскиот…

Момче загина, има повредени при гранатирањето на…

Тинејџер е убиен во новиот руски напад…

(Видео) Анџелина Џоли итно евакуирана во засолниште:…

Холивудската актерка Анџелина Џоли денеска го посети Л'вов.…