(Видео) Уxлебаните шути и рогати не се лyти: Зема државна плата за да држи прес-конференции

t

Кривичните пријави за неколку поранешни функционери во Град Скопје го разбудија СДСМ и ги соочија со реалноста по поразот на локалните избори.

Ваквата состојба го мотивираше СДСМ да одржат прес-конференција во која обвинуваат дека актуелната градоначалничка на Град Скопје не работела ништо.

За иронијата да биде уште поголема партијат на власт, СДСМ свикува ваква прес конференција во време кога во државата се прогласени не една, не две туку четири кризни состојби, енергетска, топлниска, здравствена и мигрантска криза на јужната граница.

Она што е уште поинтересно прес-конференцијата ја држи една од ретките неразочарани „шути и рогати“ како што би рекол Зоран Заев или за македонската јавност добро познати шарени револуционери, Рената Јајоска.

Прашањето е зошто оваа револуционерка не е разочарана? Одговорот е едноставен Јајоска е вработена во Министерство за култура во 2020 година, а очигледно зема народни пари за да држи прес-конференции бидејќи ништо и друго не сработила. Полниот стомак прави да заборавите на идеалите.

Погледнете го нејзиниот настап на шарената револуција:

Да потсетиме дека Град Скопје, по иницијатива од Државната комисија за спречување на корупција за поведување постапка за утврдување одговорност поради неприменување на одредбите од Законот за јавни набавки при објавување на Јавен повик за избор на коорганизатор на активностите за „Дочек на Новата 2020 година“ поднесе кривична пријава до Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција против поранешниот в.д. директор на ЈУ МКЦ, Русе Арсов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Премногу работеле? Вработените во обвинителствата на штрајк

Вработените во обвинителствата бараат повисоки плати и…

Гренел до Приштина: „Не гризете ја раката…

Поранешниот пратеник на Доналд Трамп за дијалог…

Сејмор Херш напиша за мотивите на годишнината…

На годишнината од нападот на Северен Тек…

Ослободени четворицата Срби уапсени во Бањска

Ослободени четири лица кои беа уапсени за…

(Фото) Има разлика: 80 луѓе го гледаат…

Жестока била реакцијата на Христијан Мицкоски како…