Објавено на:

(Видео) Финската премиерка низ солзи: И јас сум човек, понекогаш копнеам по радост и забава

t

Работам напорно, но имам право на приватен живот. Јас сум човек, изјави денеска на прес – конференција финската премиерка, Сана Марин.

На работ на солзи, таа изјави дека понекогаш копнее по „радост, светлина и забава во темните облаци“.

36-годишната девојка е најмладата шефица на влада во светот, избрана во 2019 година, која вели дека не пропуштила ниту еден работен ден.

-Сакам да верувам дека луѓето ќе гледаат што правиме на работа, а не што правиме во слободното време. Учам. Но, си ја работам работата исто како и порано. Размислувам за Украина, размислувам за тебе и си ја работам работата, рече таа.

Марин се извини за фотографијата која првпат се појави на профилот на TikTok на моделот и инфлуенсер Сабина Сарка. На него се гледа таа и друга жена – не Марин – како се бакнуваат и држат маици со знак на кој пишува Финска преку градите.

-Мислам дека сликата не е соодветна. Се извинувам за тоа. Таква слика не требаше да се направи, рекла Марин.

Извинувањето дојде откако Марин минатата недела се најде на насловните страници низ светот кога се појави видео на кое се гледа како таа пие и танцува на приватна забава, а некои медиуми објавија дека на забавата се користела и дрога.

Премиерката направи тест за дрога „за да ги расчисти сите сомнежи“. Резултатот, објавен во понеделникот, беше негативен.

На прашањето дали би променила нешто во своето однесување, Марин вели дека таа лично не гледа ништо лошо во тоа „политичарите да го поминуваат слободното време со пријателите“. Таа рече дека останува на гласачите на изборите „да проценат дали е соодветно од нивна гледна точка и што мислат за тоа“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Марин: Нема да има нуклеарно оружје на…

Прашањето за распоредувањето на базите на НАТО…