(Видео) Француската амбасадорка во Софија: Без Бугари во Уставот Македонија нема да влезе во ЕУ

t

„Дадовме европски гаранции дека вклучувањето на Бугарите во македонскиот устав ќе биде предуслов за продолжување на дискусијата со Македонија“, вели француската амбасадорка во Софија, Флоренс Робин, чиј тригодишен мандат истекува кон средината на октомври.

„Ова е дел од таканаречениот француски предлог, кој во пракса е европски предлог и е впишан во протоколот потпишан од сите страни. Сметаме дека ова ќе биде тежок процес, но со разбирање и објаснување ќе донесе уверување“, изјави таа за весникот „Сега“.

„Тоа беше тешка и сложена тема. Избравме да не ја третираме теоретски и догматски, туку навистина да ги слушаме грижите на Бугарија и Македонија, да ги почитуваме нивната историја и култура, како и нивните црвени линии“, вели г-ѓа Робин. Целта беше да направиме се за да се отстрани многу сложеното двострано прашање – она ​​на историјата и јазикот, кои странците како нас тешко ги разбираат – и да ја сведеме оваа тема во доменот на човековите права, кои се универзални. Европски вредности.Така го претворивме во европско прашање.односно да излеземе од билатералната конфронтација за да развиеме глобално размислување за сите земји членки.Така на крајот европските гаранции добија Бугарија и Македонија во исто време“.

„Контекстот на војната во Украина ни покажа дека ова е апсолутно итно за да можеме да се спротивставиме на сите обиди да се дестабилизира овој дел од Европа“, додава таа. Запрашана зошто претседателот Емануел Макрон продолжува да разговара со лидерот на Кремљ, Владимир Путин, г-ѓа Робин објасни дека има дипломатска шанса за прекин на огнот, но тоа не значи дека Франција преговара со Русија. „Тоа е суштината на дипломатијата – да продолжиме да разговараме дури и со луѓе со кои не се согласуваме“, вели таа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарски медиуми: Хилари Клинтон е во посета…

Хилари Клинтон е во посета на Бугарија,…

Бугарија е најголема закана за Македонија –…

Балканските земји се сметаат за непријатели, покажува…

КИРИЛ ПЕТКОВ ПОВРЕДЕН ВО ТЕШКА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА…

Кирил Петков, поранешниот премиер на Бугарија имал…

Претседателката Сиљановска Давкова ќе ги прими поглаварите…

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ќе ги…

Чернева: Тешко дека Македонија ќе почне преговори…

Директорка на канцеларијата на Европскиот совет за…