(Видео) Хаос во Бирмингем: Полските навивачи запалија полицаец

t

Полицијата во Бирмингем имаше многу работа пред и за време на натпреварот кој Астон Вила го одигра против Легија Варшава.

Натпреварот одигран во рамките на петтото коло од Конференциската лига заврши со резултат 2:1 за домашните, а навивачите кои пристигнаа од Полска направија хаос.

Голем конфликт меѓу навивачите и полицијата се случил на паркингот во близина на стадионот пред почетокот на натпреварот, а според британските медиуми, Полјаците „запалиле еден полицаец“.

Полицаецот со изгореници е пренесен во болница, а во нередите се повредени вкупно четворица полицајци, два полициски коња и две кучиња.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Приведено лице по распишана потерница за доиздржување…

Денеска (08.12.2023) полициски службеници од Полициската станица…

(Видео) Хаос во Бирмингем: Полските навивачи запалија…

Полицијата во Бирмингем имаше многу работа пред…

Новина во фудбалот, ќе се воведе портокалов…

Меѓународниот одбор на фудбалска асоцијација (IFAB) начелно…

(Видео) 50 полицајци повредени за време на…

Околу 50 полицајци се повредени како последица…

Младите македонски фудбалери ја декласираа Саудиска Арабија…

Репрезентацијата на Македонија до 19 години славеше…