Објавено на:

„Виз Ер“ нуди бесплатен превоз за 100.000 украински бегалци

t

Нискобуџетната европска авиокомпанија „Виз Ер“ (Wizz Air) најави дека ќе обезбеди 100.000 бесплатни места во своите авиони за превоз на украински бегалци.

Во соопштението на „Виз Ер“се наведува дека авиокомпанијата „се чувствува должна да им помогне на украинските бегалци да стигнат до нивната дестинација“.


Бесплатните места ќе бидат достапни во текот на март на летовите од Полска, од Словачка, од Унгарија и од Романија.

Според Агенцијата за бегалци на Обединети нации (УНХЦР) повеќе од 660.000 луѓе ја напуштиле Украина, а најголем број од нив пристигнале во Полска (околу 450.000).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи во посета на Киев

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска…

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се…

Загинаа осум лица, меѓу кои и петмесечно…

Загинаа осум лица, меѓу кои и петмесечно…

Медведев: „Условите на Зеленски се категорични до…

Дмитриј Медведев изјави дека условите што ги…

Се спрема нов напад? Русија ги засилува…

Руските граничари на границата со Украина се…