Објавено на:

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика предупреди: Не го провоцирајте Путин – Ќе го нападне НАТО

t

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел изјави дека земјите-членки на Унија не треба да го провоцираат рускиот претседател Владимир Путин, бидејќи тој може да ги прошири своите воени активности со напад врз една од земјите-членки на НАТО.

– Од една страна се обидуваме да ја поддржиме Украина, од друга страна се обидуваме да спречиме голема војна. Никој не треба да го провоцира Путин. Затоа што може да ги прошири своите воени активности. Може да биде против земја членка на НАТО или друга. И има сериозна загриженост за тоа. Путин ќе продолжи да напаѓа, а ние мора да ја изолираме Русија од меѓународната заедница, мора да ја поддржиме Украина, истакна Борел за Си-ен-ен Турк.

Тој коментирајќи ја апликацијата на Украина за членство во ЕУ, истакна дека процесот за пристапување дека де факто веќе е започнат.

– Украина побара членство и ние веднаш рековме да. Да, велиме дека Украина припаѓа на европското семејство. Ова е очигледен факт и географски и историски. Да, има некои процедури (за членство во ЕУ), но ние го почнавме овој процес, истакна Борел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ му дава на Косово 5.25 милиони…

Европската комисија префрли уште 5,25 милиони евра…

Им забранија да купуваат дијаманти: Советот на…

Советот на ЕУ усвои нови мерки против…

Нуклеарен армагедон? НАТО да одговори разорувачки ако…

На евентуална руска употреба на нуклеарно оружје…

Европратеници: Нема ЕУ за Србија ако не…

Дел од пратениците во Европскиот парламент сметаат…

Маричиќ “освестува”: Реформите се многу повеќе од…

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешниот објаснувачки…