Објавено на:

Влада “мало сутра”: Петков официјално соопшти дека нема да коалицира со Борисов

t

Коалицијата на Кирил Петков нема да поддржи влада со мандат или учество на ГЕРБ-СДС, партијата на Борисов. Ова го соопштија нејзините лидери на генералната прес-конференција што ја одржаа денеска на петтиот ден по парламентарните избори.

Во меѓувреме, лидерот на ГЕРБ-СДС, Бојко Борисов, ја повика ПП-ДБ да се обедини со него за да формира редовна влада, како што направи пред изборите. Во спротивно, тој предупреди дека ќе има нови предвремени избори, па дури и се закани дека ќе го блокира донесувањето на новиот државен буџет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…

Бугарски новинар: Следува крај на војната и…

Станува јасно дека украинскиот конфликт е веќе…

Претседателот на Бугарија стави вето на испораката…

Киев требаше да добие стари оклопни транспортери…

Србија обвини маж за шпионажа во корист…

Во српскиот град Босилеград е уапсено лице…

Бугарско МВР: Немаме информации дека Љупчо Палевски…

Љупчо Палевски – Палчо осомничениот организатор и извршител…